Hepimizin günlük beslenmesinde vazgeçilmez bir unsur olan şeker aşırı tüketildiğinde sağlığa zarar veren maddelerin başında geliyor. İnsan vücudu için besinlerde doğal halde bulunan şeker genellikle yeterli oluyor. Bu nedenle en azından atıştırmalık seçimi yaparken sağlıklı atıştırmalıklar ve şeker ilavesiz atıştırmalıklara yönelmek daha doğru olacaktır.

Yazımıza şeker ilavesinin zararlarından bahsederek devam edelim. Daha sonra şeker ilavesiz atıştırmalık önerisi sunacak ve sizlere şekersiz hayata adım atmanız için destek olacağız. Hazırsanız başlayalım!

Şeker İlaveli Atıştırmalıkların Zararları Nelerdir? 

İçinde rafine şeker bulunan atıştırmalıklar karaciğerde yağlanma gibi pek çok hastalığın sebebi oluyor. Şekerin vücutta aşırı birikmesi sonucu karaciğer haricinde kalp de zarar görür. Hatta rafine şeker tüketiminin kalp krizine kadar giden sonuçları da olabilir.

Şeker tüketimi ağız ve diş sağlığı için de bir risktir. Şeker ağızda yer alan bakteriler için bulunmaz bir nimettir. Bakteriler şekeri hızlı tüketir ve böylece çoğalma olanağı bulurlar. Bunun sonucunda da dişler çürür ve ağız sağlığı bozulur.

Şekerin bir bağımlılık olduğunu ekleyerek şeker ilavesinin zararlarını anlatmaya son verelim. Şeker, kendinizi kısa süreli olarak mutlu hissetmenizi sağlayan hormonların salgılanmasını tetikler. Böylece şekere adeta bağımlı olur ve hep daha fazlasını isterseniz. Bu nedenle şekersiz atıştırmalıklar daha iyi bir tercihtir.

Şekersiz Atıştırmalıklar

Marketlerde şeker ilavesiz atıştırmalıklar bulabileceğiniz gibi evde de şeker ilavesiz atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Evde hazırlanabilecek şekersiz atıştırmalıklar:

  • Meyveli yoğurt
  • Organik süt ve meyveler ile hazırlanacak olan meyveli sütler
  • Renk renk mevsim meyveleriyle dolu bir meyve tabağı
  • Şekersiz kurabiye/kek/pasta tarifleri: Bu tariflerde genellikle şeker yerine hurma/pekmez kullanılır. Bu da hem tatlıların lezzetini artırır hem de sağlığınızı korur.

Benzer Yazılar