Günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz besin maddelerinden birisi de glütendir. Fakat glüten, bu kadar popüler olmasına karşın sağlıklı bir alternatif değildir. Özellikle aşırı glüten tüketimi sonucu çeşitli sorunlar baş gösterebilir. Bununla beraber bazı hastalıklar da glütene hassasiyet geliştirilmesine neden olabilir. Örneğin çölyak bu hastalıklardan bir tanesidir. Bu durumda glütensiz atıştırmalıklar hakkında araştırma yapmak ve sağlığınızı korumak için hangi atıştırmalıklara yönelmeniz gerektiğini merak edebilirsiniz.

Öncelikle glütenin zararlarını inceleyelim. Daha sonra size glütensiz atıştırmalık alternatifleri önerecek ve sağlıklı beslenme yolculuğunuzda size yardımcı olmaya çalışacağınız.

Glütenin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir? 

Glüten özellikle temel besinlerden olan ekmekler aracılığıyla vücudumuza giriş yapar. Çünkü glüten ekmeğin mayalanması ve kabarması için gerekli bir maddedir. Glütenin sık sık tüketilmesi sinirlilik haline, gerginliğe ve huzursuzluğa neden olabilir.

Sindirim konusunda halihazırda şikayeti bulunan kişiler için de glütensiz atıştırmalıklar önerilmektedir. Çünkü glüten kabızlığa neden olabilir. Ayrıca glüten vücutta görülen şişkinliklerin sebepleri arasında da yer alır.

Glütensiz Atıştırmalıklar 

Glütenin zararlarından kısaca bahsettiğimize göre glütensiz atıştırmalıklar konusunu incelemeye başlayabiliriz.

Marketlerde görebileceğiniz pek çok marka glütensiz alternatifler de üretmektedir. Bu ürünleri ambalajları üzerindeki bilgilerden tanıyabilirsiniz. Ayrıca evde de yapabileceğiniz bazı glütensiz atıştırmalık alternatifleri bulunuyor.

Evde yapılabilecek glütensiz atıştırmalıklar:

  • Un içermeyen kek ve kurabiye tarifleri. Bu tariflerde nişasta kullanıldığını görebilirsiniz.
  • Nohut unuyla da poğaça yapabilir, güvenle tüketebilirsiniz.
  • Yulaf içerikli kekler ve kurabiyeler de glütensiz bir seçenek olarak tercih edilebilirler.

Benzer Yazılar