Diyet yapan veya sağlıklı beslenmeye çalışan kişilerin ortak korkularından birisi de atıştırmalıklardır. Öğün arasında ağımıza atacağımız bir iki lokmanın diyetimizi bozduğunu düşünür ve üzülürüz. Aslına bakarsanız atıştırmalıklardan bu kadar korkmaya gerek yok! Özellikle de bahsettiğimiz atıştırmalıklar sağlıklı atıştırmalık kategorisine giriyorsa atıştırmaktan korkmaya, çekinmeye gerek yok.

Atıştırmanın Faydaları

Ara öğün olarak yapılan atıştırmanın vücuda pek çok yararı vardır. Bu yararlardan en iyi şekilde faydalanmak için atıştırmalıklarınızı sağlıklı alternatifler arasından seçmeye dikkat edin.

Atıştırmanın faydaları:

  • Öğünler arasında enerjisiz kalan vücuda enerji sağlar.
  • Bir sonraki öğününüz için iştahınızın daha az olmasına yardımcı olur.
  • Meyve ve yemiş gibi atıştırmalıklar seçildiği takdirde bu atıştırmalıklardan gerekli vitamin ve mineraller alınabilir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalık seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsettiğimize göre bu atıştırmalıkların neler olabileceğini inceleyelim:

Sağlıklı atıştırmalık önerileri:

  • Karışık kuruyemişler:

Kuruyemişler içerdikleri yüksek kaloriye rağmen doğru miktarda tüketildiklerinde hem sağlıklıdırlar hem de kilo vermeye yardımcı olurlar. Karışık kuruyemiş tabağınızda badem, ceviz ve fındık bulundurabilirsiniz.

  • Yoğurt ve meyve karışımı:

Özellikle sıcak yaz günlerinde kurtarıcı olabilecek bir sağlıklı atıştırmalık önerisi de yoğurt ve meyve ikilisi. Bir kase yoğurdun içine çilek ve muz gibi meyveleri doğrayarak hem besleyici hem de doyurucu bir atıştırmalık elde edebilirsiniz.

  • Bitter çikolata:

Bu alternatif sizi biraz şaşırtabilir, fakat bitter çikolata antioksidan bakımından oldukça zengin bir besindir. Ara öğün olarak bitter çikolata ve şekersiz Türk kahvesi ikilisini tercih ederek lezzetli bir mola verebilirsiniz.

Benzer Yazılar