Sağlıklı atıştırmalıklar konusunda araştırma yaparken atıştırmalığın kalori değerlerine olduğu kadar içeriğine de dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuz için faydalı olduğunu düşündüğünüz atıştırmalıklar sağlığınıza tam tersi bir etki bırakabilir. Örneğin atıştırmalıklarda sıklıkla kullanılan renk verici katkı maddeleri sağlığınızı tehdit edebilir.

Atıştırmalıklardaki Katkı Maddeleri ve Zararları 

Atıştırmalık etiketinde ‘doğal renk verici madde’ olarak geçen katkı maddeleri en çok bisküvi, sakız ve şekerlemelerde bulunur. Renklendiriciler haricinde tatlandırıcılar ve atıştırmalığın uzun ömürlü olması için kullanılan katkı maddeleri de sağlığı tehdit eder.

Dilerseniz Türkiye’de en çok kullanılan katkı maddesini, yani sülfitleyiciyi inceleyelim. Bu katkı maddesi atıştırmalıklar haricinde paketli meyve suları gibi içeceklerde de mevcuttur. Sülfitleyicinin en büyük zararı hafıza bozukluklarına sebep olmasıdır. Kan basıncında yaşanan problemlerin sebebi de bu katkı maddesi olabilir.

Peki açlığımızı bastırabileceğimiz katkısız ve sağlıklı atıştırmalıklar var mı?

Katkısız Atıştırmalıklar

Paketli atıştırmalık satın alacaksanız ambalajları iyice okuyarak hangi atıştırmalığın daha az katkı maddesi içerdiğini anlayabilirsiniz. Böylece alışverişinizi daha bilinçli bir şekilde yapacak ve kendinizi çeşitli hastalıklardan korumuş olacaksınız. Evde yapacağınız atıştırmalıklar da katkı maddesi açısından daha güvenilir olacaktır.

Evde yapılabilecek sağlıklı atıştırmalıklar şu şekilde olabilir:

  • Fırında patates cipsi: Patatesleri ince ince doğrayın, zeytinyağı ve baharat ekleyin. İşte bu kadar!
  • Mücver: Klasik bir lezzet olan mücver özellikle fırında yapılırsa sağlıklı atıştırmalıklar arasına girecektir.
  • Lavaş cipsi: Lavaşı istediğiniz şekilde kesin ve baharatlarla lezzetlendirilmiş salçayı lavaşlara sürün. Daha sonra lavaşları 180-200 derecedeki fırında ortalama 10 dakika bırakın.

Benzer Yazılar